Grudzień 2018

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Święta to czas tworzenia się wspomnień na całe życie. Ze wzruszeniem przeczytałam dziś słowa prezentera Alexandra Armstronga: "Jeśli jako dziecko jesz owsiankę w święta, pokochasz ją na zawsze. Na półce, na której stał pojemnik z owsianką, stał też kubek z trzema misiami, który służył za miarkę - owsiankę robiliśmy z dwóch kubków płatków na trzy kubki wody, z odrobiną soli. Gdy się ugotowała, dodawaliśmy mleko i brązowy cukier. Do dziś nie mogę zjeść nieposolonej owsianki: musi być i słona, i słodka." I Wy zadbajcie o kulinarne wspomnienia Waszych dzieci. Upieczcie z nimi ciasteczka-pingwinki, przymierzcie się do wegańskich łakoci lub całego mnóstwa innych smakołyków.

 

Szczególnie w zabieganym świątecznym czasie warto pamiętać, że kuchnia nie musi być "jakaś". Musi być nasza, bez ogólnie narzuconych zasad. Żeby poczuć się w niej dobrze, szyjemy ją niekiedy latami, niczym garnitur krojony na miarę, aż wiemy, że nareszcie leży idealnie. Ja uwielbiam nierówne krawędzie. Cebulę krojoną wprost z ręki na patelnię, niepowtarzalne, kanciaste ziemniaki w zupie, mało subtelne kawałki pomidorów w sałatce. Lubię ten brak elegancji, kulinarną chropowatość, a idealnie równiutkie i drobno pokrojone warzywa w sałatkach budzą moją nieufność. Jeśli i Wy lubicie potrawy przygotowane na luzie, zainspirujcie się naszymi propozycjami na obiad z przyjaciółmi.

 

Rozbawiła mnie dziś moja ukochana felietonistka - Emma - opisująca żartobliwie hipsterskie święta. Czytając jej tekst, po raz kolejny tego dnia pomyślałam, że warto żyć w zgodzie ze sobą... "Oczywiście, prezenty są domowej roboty. Nawet, jeśli ma to was kosztować dużo wysiłku, prezenty powinny wyglądać tak, jakbyście w ogóle się nie starali (hipsterzy uwielbiają się bardzo starać, by nie wyglądać, jakby się bardzo starali). I ostatnie słowo ostrzeżenia: jeśli hipsterzy są dłuogobrodej proweniencji, mogą ozdobić swój zarost małymi leśnymi zwierzątkami z filcu, gałązkami jemioły lub malutkimi, lśniącymi bombkami na brodę - nie żartuję - kupiłam je na amazon.co.uk. Wesołych Hipmas."

 

Barbara Komorowska, redaktor naczelna

W tym miesiącu

Gwiazdy świątecznego sezonu

Bezpretensjonalne dania, przygotowane z użyciem sezonowych składników.

Potrawy na drugi dzień

Autorstwa mistrza Toma Kerridge

Party w wersji light

Niskokaloryczne przekąski

Cudne słodkości

Efektowne i przeeepyszne!

Odświętne kolacje

Z bożonarodzeniową nutką

Legenda GoodFood proponuje

Orlando Murrin i jego tartaletki

Opinie

Przyszłość w kuchni

Znamy prawdopodobny scenariusz

Rodzina i zdrowie

Zupa na rozgrzewkę

Jest bogata w witaminę C i zawiera aż 4 z 5 porcji warzyw i owoców

Wegańskie cuda

Książka, która na zawsze odmieni Twoje podejście do słodyczy! Propozycje w niej zawarte są zdrowe, pełne cennych składników i możesz je jeść, kiedy tylko chcesz. Zapomnisz o sklepowych łakociach!

Pingwinki na słodko

Małe świąteczne ciasteczka tak urocze, że będziesz mieć co najmniej tyle samo frajdy z ich pieczenia i dekorowania, co Twoje dzieci

Rodzinne pieczenie

W tygodniu zwykle brakuje Wam czasu na zabawę z dziećmi? Teraz możecie się wykazać

GF inspiruje

Mapa Smaków

Kolejny odcinek fascynującej podróży Michela Morana po Wietnamie. Tym razem przedstawiamy w nim niezwykłe bogactwo zwierząt, zamieszkujących wietnamskie wody

John Torode przedstawia

Luksusowe, bogate w smaku curry autorstwa doświadczonego szefa kuchni i cenionego jurora programu Masterchef

Pyszna codzienność

Łatwe do przyrządzenia posiłki, których przyrządzenie zajmie Ci dosłownie chwilę, a nawet mniej :-)

2019

2018

2017

2016

2015