Maj 2019

Kup ten numer
Wydanie papierowe
Kup ten numer
Wydanie elektroniczne
Przejrzyj
ten numer

Pasja tworzenia, twórcza radość.

 

To jest nasz pomysł na maj. Możemy zacząć od kolorowych tart, na których składniki układamy niczym elementy obrazu. Kompozycje wiosennych warzyw są nie tylko zdrowe, mogą być też piękne! Bierzcie się zatem za pracę, godną najlepszych artystów. Trwa sezon na zieleń, ten kolor przeważa w majowej sztuce kulinarnej. Podziwiamy (i zjadamy): szparagi, groszek, sałatę, świeże zioła.

 

Pasja tworzenia jest dla nas w tym miesiącu równoznaczna z pasją pieczenia. Oprócz tart, proponujemy też pieczenie chleba - z dowolnej mąki, także bez glutenu. Pieczemy ciasteczka, babeczki z kremem oraz ciasto, w którym zmieści się morze czekolady. Do słodkich wypieków dodajemy pierwsze truskawki. Tworzymy menu na grilla i majówkę. Będzie kaczka w cydrze, bataty i… kapusta, maślana i miękka.

Gdy nam gotować się nie chce - poprośmy o pomoc dzieci. Smakołyki do majówkowego koszyka są bowiem tak proste, że zrobi je nawet dziecko. A ile będzie z tego radości! Wrapy, placuszki, piętrowe kanapki, ryż, a nawet zupa. Oczywiście, pełne witamin.

 

Majowa świeżość skojarzyła się nam z Japonią. Ta kuchnia z niej słynie. Polecamy przepisy na dania z dalekich wysp. Żadnego sushi, tylko to, co zwykli Japończycy jedzą w swoich domach. Orient nas fascynuje, bo przypomina o lecie i wakacjach. W tym numerze niemal na każdej stronie wybrzmiewa orientalna nuta, choćby leciutko. W maju niech każdy z Was będzie artystą! Wnaszych kuchniach trzymajmy się prostych form, cieszmy się ulotnym pięknem sezonowych potraw. Po prostu cieszmy się życiem.

 

Dorota Próchniewicz redaktor prowadząca

Trendy i nowości

Słodki szafran

W tym miesiącu jesteśmy w temacie słodkich i pikantnych wypieków, grillowania, kuchni roślinnej, smaków Orientu oraz obdarowywania dzieciaków słodkimi prezentami, nie tylko do zjedzenia

W tym miesiącu

Hurra! Przyszedł maj

Szparagi, zioła, młode ziemniaki. Wiosenna uczta na bogato

Tarty, jakich tylko zapragniesz

Pełne zdrowia, warzyw, kolorów, pomysłów, a kalorii w nich mało kalorii

Robimy barbecue

Będzie kaczka, bataty z sezamem, kapusta w maśle i tartaletki z truskawkami

Babeczki

Wymarzone na imieniny, śluby, Dzień Matki

Na co dzień

Posiłki na środek tygodnia

Świat na talerzu: łatwa caponata, frittata z groszkiem, garnek z burrito.

4 sposoby na tosty w kuchni

Sery i warzywa rządzą. I kuszą.

Rodzina i zdrowie

Nasi felietoniści

O włoskich winach i... jedzeniu "papierosów"

Po japońsku

Domowe jedzenie z dalekiego wschodu

Łatwe letnie obiady

Oraz sycące przekąski. Wszystko nadaje się na wynos

Czekogwiazda

Ciasto szefa kuchni na każdą rodzinną uroczystość

2019

2018

2017

2016

2015